Şenol Güneş'ten sert açıklamalar VİDEO

Trabzonspor Teknik Direktörü Şenol Güneş, Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri'nde basın toplantısı düzenledi. Toplantıya ligin değerlendirmesini yaparak başlayan Güneş, şöyle konuştu: “Uzun süredir birlikte değildik. Susturulduk. Bugün konuşabiliyoruz.

25 Mayıs 2011 Çarşamba 15:05
Bu haber 2088 kez okundu
Şenol Güneş'ten sert açıklamalar VİDEO

Trabzonspor Teknik Direktörü Şenol Güneş, "Hakemler darmadağan oldu. Hakem hataları, hakem kararları rayından çıkmıştır" dedi.

Güneş, Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri’nde düzenlediği basın toplantısında, sözlerine "Uzun zamandır birlikte değildik, konuşamadık, daha doğrusu susturulduk, bugün uzun süre sonra konuşabiliyoruz" diye başlayarak, ligin değerlendirmesini yapmak istediğini söyledi.

Futbol adamı olarak "Bu zamana kadar geçen süre içerisinde yanlışlardan ders çıkartıp gelecekle ilgili neleri doğru yaparız" diye ışık vermeyi düşündüğünü dile getiren Güneş, şöyle devam etti: "2010-2011 sezonunda ilkeli, fair-play içinde keyif veren, fark yaratan farklı bir takım olmak istediğimizi söylemiştim. Sadece futbola odaklandık.

Kimseyi kandırmadan, korkutmadan işimizi yaptık. Oyuncularımızı eğitmek ve yarıştırmak istedik. Kendimize ve başkalarına saygı göstererek sorumluluk aldık.

Futbolun bir oyun olduğunu bilerek biz bu oyunu oynadık. Pozitif düşündük.

Futbolun güzel bir oyun olduğunu bilerek keyif aldık." Güneş, lige başlarken hedeflerinin bulunduğunu anlatarak, "Şampiyonlar Ligi’ne katılmak için yoğun çaba harcadık. Söylediklerimizle, yaptıklarımızla tutarlıydık. Taraftarımız da bizi destekledi. Oyuncu, teknik heyet, yönetim ve personel çok çalıştı. Şartları zorlayarak en iyi verimi almaya çalıştık. Ligde 82 puanla ikinci olduk. Daha iyisini yapabilirdik. Bizim de bu maratonda hatalarımız oldu. Teknik taktik, transferler, medya ilişkileri, sözleşmesi biten oyuncular, hakemler, hepsi sorgulanabilir" diye konuştu.

Aşırı övgü ve yergilerin, hassas yapısı olan Trabzonspor’u etkilediğini belirten Güneş, "Transfer dedikoduları yapılmıştır, bundan da etkilenmişizdir.

Ligin heyecanının kaybolduğu şeklinde yorumlar Trabzonspor aleyhine kullanılmıştır. Bazı medya organları ve mensupları objektif ve tarafsızlık sınırlarını hiçe sayarak baskı ortamı yaratmaya çalışmıştır. Adalet isteyenlere saldırmışlardır. Rakip takım yayın organı gibi çalışanlar olmuştur" dedi.

HAKEM KARARLARINI VİDEODAN GÖSTERDİ

Gazete kupürlerinden bazı haberleri gösteren Güneş, daha sonra aleyhlerine verildiğini düşündükleri pozisyonların video görüntülerini basın mensuplarıyla paylaştı.

Güneş, hakem hatalarının hep olduğunu ve olacağına değinerek, şöyle konuştu: "Ama farklı maçlarda benzer pozisyonda çelişkili kararlar çok verildi ve bu özellikle ikinci yarı yapıldı. Hakemlerin baskı altına alınması doğru değil, hakemlerin de baskı yapanların tarafına geçmesi doğru değil. Bu yapıldı ve hakemler darmadağın oldu. Hakem atamaları, hakem kararları rayından çıkmıştır. Bu daha çok rakipler için olmuştur. Hatalardan çok baskı altında kararlar verilmiştir. Örneğin ’Cüneyt Çakır, Avrupa’da iyi, Türkiye’de yanlış kararlar verdi’ denildi. Bizim kupa maçında İstanbul’daki Beşiktaş maçındaki yediğimiz ofsayt golüne ne demeli Cüneyt Çakır’ın? Kimse birşey demedi buna, ama biz kupayı kaybettik orada. Gaziantep maçında da lehimize verdi, biz bunları söylemedik." Hakemlerin duygularıyla hareket ettiğini savunan Güneş, şöyle dedi: "Bunun adını koyamayız. Herkesin sorumluluğu var. Ben sadece bunun tarafsız medya tarafından değerlendirilmesini istiyorum. Ligin ikinci yarısında farklı bir hava oluşturuldu ve bu da hakem kararlarına etkili oldu. Ben bunu ’hakemler artık bizim lehimize kararlar versin’ diye söylemiyorum. Haksızlığı değil, düzensizliği ve kötü niyeti görüyorum. Kimseye saldırım olmadı. ’3 penaltı incelensin’ diyenler bir maçta 3 penaltı kazandı. Bunları irdelemem. Bunları konuşmam. Dikkatli olalım. Biz bu ülkenin insanıyız. Kavgadan yana değiliz.

Kaybedip, kazanabiliriz. Mazeret üretmiyoruz. Çalışarak iş yapmak istiyoruz.

Kimsenin kötü niyeti olmasın. Hata olabilir, ama niyet önemlidir. İlk yarı 42, ikinci yarı 40 puan aldık. Rakip ilk yarı 33, ikinci yarı 49 puan aldı. Onlar da emek verdi." Güneş, ligin iyisiyle kötüsüyle geride kaldığına işaret ederek, "Biz üzgünüz. Bu, doğal karşılanmalı. ’Ligin iki şampiyonu var’ söylemine katılmıyorum. Özellikle ikinci yarının başından itibaren kampanya yapan insanların bunu söylemesi daha acı. Milli takıma başarılar diliyoruz. Gelecek yılın bu yıldan daha iyi olmasını istiyoruz. Bütün bunların içinde aynı düşüncelere sahibiz. Kaos ortamını eleştirenler bunu yaratmamak için daha dikkatli olmalı" ifadesini kullandı.

"İŞİMİN BAŞINDAYIM"

Güneş, gelecek sezonda görevinin başında olup olmayacağına ilişkin ise şunları söyledi: "Ben işime devam ediyorum. Toplantıya gelirken de birçok değerlendirmede bulunuldu. Medya değerlendirmeler yapıyor, ben işime devam ediyorum. Takımdan sorumluyum. Samimi olmaya çalıştık. Şimdi de aynı. Trabzonspor’un yönetimi var, teknik heyeti var. Biz takımdan sorumluyuz. Benim tek sorumlu olmam için kulübün sahibi olmam lazım. Ben ailemden sorumluyum. Oyuncu alınacaksa söylerim, alınır alınmaz, para vardır, yoktur, o başka bir şey. Benim gücümün yettiğince olur.

Olmazsa ne yaparsın, işimi yapmaya devam ederim." Colman ve Jaja’nın, Kardemir Karabükspor maçının ardından takımla dönmeyerek veda yemeğine katılmadıklarını belirten Güneş, şunları kaydetti: "Bir kulüpsünüz. Bir yürüyüş sisteminiz var. Yapmamız gerekeni, oyuncularımızın rahatlığı ve huzuru için yapıyoruz. Lig bitince onları dağıtmamız doğru değildi. İkinci de olsak, şampiyon da olsak durum değişmezdi. Başlarken nasıl bir araya geliyorsanız, biterken de gelmelisiniz. Gitme–kalma, derdin neyse yarım gün fark eder. Maçtan sonra ’Jaja ve Colman ülkelerine dönmek istiyor’ denildi. Yanlış yapmamaları için onlarla konuştum. ’Dönmemeniz arkadaşlarınıza saygısızlık olur’ dedim. Baktım kendi dünyasında Jaja, gitti.

Colman da kendine göre bir şeyler söyledi, onun da kafası karışık. Belki birbirlerini etkilediler. Belki bir spekülasyondu. Belki tepki için gittiler.

Jaja’yı kazanmak için mücadele ettik. İyi çocuk aslında. Özel sorunları var.

Kendini kontrol etmekte sıkıntıları var. Aşama yapmazsa kendine yazık olur.

Gelirse ne karar vereceğimizi sonra belirleyeceğiz." Şampiyonluğu kaybettilerini ancak bunun yanında kadro konusunda da sıkıntı yaşayacaklarını ifade eden Güneş, "Yerli oyuncularla anlaşmamız gerekiyordu daha önce. Onu yapabilseydik sorunumuz olmayacaktı. Büyük sıkıntımız var. Şampiyonluğu kaybetmemizin yanında kadromuz konusunda da sıkıntı doğdu.

Telafi etmek için oyuncu alacağız. Uyum sorunu olacak. Transfer yönetmeliklerindeki kurallar da bizi zorluyor" dedi.

Güneş, Yattara ile devre arasında konuştuklarına değinerek, "Kalmasını istedim ama rakamla ilgili bir konu vardı. ’İki yıl daha devam edersin’ dedim.

Olumlu bakmıştı. Sonra kararı değişti" diye konuştu.

Takımdan ayrılmak isteyen Cale’nin de menajeriyle konuştuklarını belirten Güneş, bu futbolcunun belirledikleri rakamı getirmesi halinde başka kulübe gidebileceğini vurguladı.

Umut Bulut’a da Fransa’nın Toulouse takımından daha önce gelen transfer teklifinin halen gündemde olduğunu ifade eden Güneş, bu oyuncunun durumunun da bir sorun olduğunu ve bu konuya da bakacaklarını söyledi.

TERİM’İN GALATASARAY’A GELİŞİ

Güneş, Fatih Terim’in Galatasaray’a dönmesine ilişkin olarak ise, "Türk futbolu için bir kazançtır, birikimiyle. Bir renk getirecektir, farklılık olacaktır. Galatasaray, bu yarışta olacaktır, Fatih hoca da katkı yapar" dedi.

"Emre Belözoğlu’nun İstanbul takımları Avrupa’da başarılı olur?" söylemine nasıl bakıyorsunuz sorusu üzerine Güneş, "Emre, genç, yetenekli, Türk futboluna malolmuş, sevdiğimiz bir oyuncu. Annesi Trabzonlu, başarılı bir futbolcu. Zaman zaman saha içinde agresif, zaman zaman da saha dışında böyle konuşmaları var. Belki duygularını kontrol edemeyip, Trabzonspor’u aşağılamak için mi söyledi, niyeti neydi, bilmiyorum. Galatasaray’da başka, Fenerbahçe’de başka konuşursa ona yakışmaz" diye konuştu.



DİĞER NOTLAR

- Kimseyi kandırmadan korkutmadan işimizi yaptık, kendimize ve başkalarına saygı göstererek mücadele ettik. Futbolun bir oyun olduğunu bilerek oynadık.

- Şampiyonlar ligine katılmak için büyük bir çaba verdik. Liverpool’a kaybettik, kupadan elendik, ligde 82 puanla ikinci olduk. Daha iyisini yapabilirdik, bu konuda bizim de hatalarımız oldu, teknik-taktik, ilişkiler, transferler, hakemler, hepsi sorgulanabilir

- Medya ilişkileri hakem, transferler, hatalar hepsini sebep olarak sayabiliriz. Transfer dedikoduları takımımızı etkiledi. Bazı medya organları takım üzerinde baskı kurmaya çalıştı. Özellikle de Hürriyet gazetesi. Bunları kimin yaptığını biliyoruz. Ben hürriyetimi kaybettim cesaretimi kaybetmeyeceğim.

- Tsyd toplantısında antrenörlüğü bırakacağımı söyleyenler zaman içinde Fenerbahçe tarafından gündeme getirilen bizim 3 penaltımızla bizi yıpratmaya çalıştılar. Başkalarının bir maçta aldığı 3 penaltı konuşulmadı. Kaleciler, rakipler hakkında konuşuldu.

- Hakemlerle maçı aldı demek, hakemlerle şampiyon olmaya eşittir. Biz her şeyi açık açık konuşuyoruz. Onlardan da her şeyi bekliyoruz. İstanbul’daki medya çok farklı işliyor. Normaldir bu da. Ben kamuoyunun nasıl yanıltıldığını söylemeye çalışıyorum.

- Biz hakemler onlara çalışsın, bunlara çalışsın demiyoruz. Karabükspor maçında Yunus Yıldırım kötü maç yönetti. Bucaspor maçında aynı şekilde. Kayserispor maçında 2 puanımız gitti. Ağzımızı açmadık, açmayız da. Biz haksızlığı değil, kötü niyeti konuşuyoruz.

- Futbolcuların kafalarını karıştırma çabaları da var. Hürriyet gazetesi Emenike, Selçuk haberlerini yazarken bizden sadece Umut’un eşinden ayrılmasını yazdılar. Teşekkür ederiz. Bu Türk futbolu için çok önemliydi. Biz kavgadan yana değiliz. Biz futbol adına bir şeyler üretmeye çalışıyoruz. Bizim de hatalarımız var, onların da, kimse kötü niyetli olsun istemiyoruz.

- Yunus Yıldırım’ı  Fenerbahçe maçlarına vermediler. Bülent  Yıldırım’ı bizim Eskişehirspor maçının ardından Karabükspor maçına verdiler. Oğuz Sarvan bunları bilmiyor mu? Biz konuştuk ama hiçbir şey değişmedi. Ne söylersek söyleyelim bir şey değişmez ve alttakiler hep ezilir. Ben hakemlerimizin iyi olduğunu düşünüyorum, ama baskılarla atamalarla onları bu hale getirdiler. Hakemler Fenerbahçe’yi şampiyon yaptı demek doğru değil.

- Siyasi tarafa girmeyi doğru bulmuyorum. Hep zarar vermiştir, o nedenle bu işlere karışmak istemiyorum.

- Bilseydim ki Hürriyet Fenerbahçe’nin yayın organı, rahat ederdim. Ama Fenerbahçe’nin yayın organı bile bunları yapmaz.

- Bugün bir ihale yapıldığında parası olan mı yoksa işini iyi yapan mı ihaleyi kazanır. Cevabı sizde bende çok iyi biliyoruz..

- Diyorlar ki fener kalecileri gol yedi. Yer, karışamazsın ona kurtarabilir de. Olabilir, ben ağzımı açamam. Kınıyorum bunu diyenleri de kim olursa olsun.

- Bir maçtan önce oyuncuyla ilgili spekülasyon yapıp onu rahatsız etmeyi doğru bulmuyorum. Sonunda oyuncu oynamadı.

- Bülent Ataman olayı da vardı, o anı unutmayın. Türkiye’nin geleceği için en önemli olan budur. Ben en iyi oyuncumu kaybediyorum, benle ilgisi yok, birileri bunu yapıyor. Güçlüler, zayıfları ezer.

- Peki Karabük’ün ne karı oldu bu işte? Oyuncu gidecek mi? Belki değeri düşecek, gidemeyecek. Bunlara hiç değinilmiyor. Çünkü senin kafandaki kriz farklı, niyetin farklı.

- Her şeyi konuşuyoruz, kendimizi eleştiriyoruz ama Lig TV gelmedi. Lig TV Türk futbolunun önemli bir değeri burada olmalarını isterdik.

Şenol Güneş’in yaptığı basın toplantısına medya kuruluşları tarafından yoğun ilgi gösterilirken, Lig TV’nin bu toplantıya iştirak etmemesi dikkat çekti. Basın toplantısı, NTV Spor tarafından canlı yayınlandı. Şenol Güneş’in basın toplantısında bulunmayan ve toplantıyı canlı yayınlamayan Lig TV’ye karşı sarf ettiği sözlerin ardından, NTV Spor da Güneş’in toplantısını yarıda keserek canlı yayından çıktı.

KONUŞMA VİDEOSUNUN TAMAMINI İZLEYİN
Haber Kaynağı: milliyet

indirdriver.net driver indirme ve arama sitesi

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Tümü Anket
  Türkiye Suriye savaşı çıkarmı

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  SPOR TOTO SÜPER LİG

  Tür seçiniz:
  Kim Kimdir? Tüm Biyografiler
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv

  banner21